«Якщо розпочати тотальну вакцинацію всіх поспіль проти ВПЛ, через 50 років раку шийки матки не буде»

Медпросвіта. Професійний інфопростір.
3/06/2016

Про вакцинацію ВПЛ, значення ранньої діагностики та особливе ставлення до скринінгу розповіла під час своєї доповіді на науково-практичній конференції «Мультидисциплінарний підхід у педіатрії та сімейній медицині» Алла Борисівна Вінницька, онкогінеколог, доктор мед. наук, професор, головний лікар клініки «Лісод».
Рання діагностика раку й скринінг – не одне й те саме. Про принципіальну різницю між цими обстеженнями й розповіла на прикладах онколог-гінеколог А. Б. Вінницька, виступаючи  з доповіддю «Що треба знати про онкологію не онкологам» на науково-практичній конференції «Мультидисциплінарний підхід у педіатрії та сімейній медицині».
Коли приходить пацієнт і скаржиться на якісь болі й під час обстеження виявляється пухлина — це рання діагностика. «А скринінг — це коли абсолютно здорових людей або таких, які такими себе вважають, обстежують з метою виявлення пухлини, і виявляють її на тій стадії, коли ефективність лікування наближається до 100%», — розповіла Алла Борисівна.
«Скринінг застосовують не для всіх захворювань. Є тільки чотири види захворювань, щодо яких доведено ефективність скринінгу. Це значить, що виявлення пухлин на стадії, коли ще нема клінічних проявів, приводить до значного підвищення рівня виживання, тобто до високої ефективності лікування», — підсумувала лікар.
Йдеться про:
рак молочної залози
рак шийки матки
рак передміхурової залози
рак товстого кишківника

Рак молочної залози
Це найчастіше захворювання серед усіх видів раку. Процент рівня виживання пацієнтів з таким діагнозом напряму залежить від стадії виявлення пухлини. Причому часто жінки самі винні, оскільки захоплюються самообстеженням, а в 21 столітті  за наявності іміджевих методів обстеження говорити про пальпацію майже не можна.
Майже — тому, що зовсім її не можна виключати. Наприклад, якщо під час пальпації у лікаря виникли підозри на пухлину, а вік пацієнтки до 35 років, їй призначається УЗД, після 35 років – призначається тільки мамографія. Така різниця в методах пов’язана з тим, що в віці до 35 років щільність молочних залоз висока, а після 35 років – знижується, тому призначають мамографію.

Рак товстого кишківника
А. Б. Вінницька розповіла, що саме цей вид онкології завжди має генетичне коріння, тому під час консультації онколог-гастроентеролог завжди ставить питання — який рак був у вашій родині? І щойно чує «рак товстого кишківника», просить розповісти про це  докладніше. Це — ким доводиться пацієнту цей родич, яка лінія, чи схожі вони, в якому віці виник рак тощо.
«Річ у тім, що є два типи злоякісної пухлини, які генетично детерміновані — це рак молочної залози і рак товстого кишківника. Якщо виявлено першу лінію споріднення (тато, мама, брати, сестри), це, звісно ж, не значить, що і в пацієнта обов’язково буде рак, але це значить, що у нього ризик виникнення раку молочної залози або товстого кишківника зростає в рази. Саме в таких випадках важливого значення набуває рання діагностика й скринінг», — поділилася досвідом А. Б. Вінницька.
Вона також відзначила, що група пацієнтів після 50 років має найвищі ризики розвитку такої хвороби — 30%. Причини – екологія, спосіб життя, харчування тощо, тому для пацієнтів після 50 колоноскопія просто обов’язкова. Завдання онколога не просто виявити пухлину, а виявити й одномоментно видалити поліпи й усі небезпечні вогнища, з яких, якщо їх не видалити, може розвитися рак.

Рак передміхурової залози
Чоловіки, як правило, здають кров з вени. І тільки після 40 років призначається відповідний щорічний скринінг.

Рак шийки матки
Рак шийки матки – одна з найцікавіших проблем. Її патогенез абсолютно чітко відомий. Така форма раку — візуальна і її можна визначити вчасно. А в Україні, на превеликий жаль, її дуже часто виявляють на 3–4 стадії. Задля уникнення цього жінкам дуже рекомендовано плановий скриниінг, направлений не на виявлення раку, а на визначення передракових захворювань і станів.
До речі, в США ще в 2008 році вчені довели, що рак шийки матки – це вірусне захворювання, і знаючи це, призначають обов’язкову вакцинацію. «Якщо б зараз розпочати тотальну вакцинацію всіх поспіль проти ВПЛ, то через 50 років у світі раку шийки матки не було б», — резюмувала професор.
Але важливо пам’ятати, акцентувала увагу Алла Борисівна, що вакцинація – це не лікування, а профілактика, і вона не заміняє рутинний скринінг.

 

Cтаття доступна за посиланням: 
http://medprosvita.com.ua/esli-seychas-nachat-totalnuyu-vaktsinatsiyu-vseh-podryad-protiv-vpch-cherez-let/